KLUB ŚWIADOMEGO RODZICA zaprasza na pierwsze spotkanie.

Szanowni Rodzice.

W ramach spotkań KLUBU ŚWIADOMEGO RODZICA wszystkich zainteresowanych tematem ROZWOJU SEKSUALNEGO MAŁEGO DZIECKA zapraszamy 6 listopada na godzinę 16.00 na spotkanie, podczas którego pani Aleksandra Czaczkowska podpowie nam na co zwrócić uwagę, co powinno nas niepokoić, jak reagować, a może nawet ustalimy (rodzice i nauczyciele) wspólny front.

Powód takiego spotkania jest zawsze taki sam: wiek przedszkolny + grupa rówieśnicza.

Warto byśmy wiedzieli co wynika z naturalnego etapu rozwoju seksualnego dzieci, a co powinno nas już zaniepokoić i zareagowali adekwatnie do zaistniałej sytuacji.

To, że dzieci w wieku przedszkolnym mają już pełną świadomość różnic w budowie ciała oraz seksualnej tożsamości jest pewne i świadczy o właściwym, normatywnym rozwoju dziecka.   Większość dzieci (zarówno chłopców jak i dziewczynek) ma już za sobą pierwsze doświadczenia związane z masturbacją dziecięcą (zwykle przypadającą na czas odpieluchowywania).  Natomiast okres średniaków i starszaków to czas na  „dzielenie się zdobytą wiedzą” z rówieśnikami. Zazwyczaj dzieje się to podczas zabawy w „doktora”, podglądania w przedszkolnej toalecie lub tzw. „końskich zalotów”.

I jest to absolutnie odpowiedni moment byśmy wykorzystali te sytuacje do poruszenia z dziećmi tematów związanych z zachowaniami dopuszczalnymi społecznie, a także, co równie ważne, nauczyli dzieci jak sobie radzić w sytuacji gdy ktoś te granice przekracza.

Ponieważ często mamy wątpliwości w jaki sposób poruszać te tematy z małymi dziećmi serdecznie zapraszam na spotkanie.

Małgorzata Błaszkiewicz – dyrektor przedszkola.