SENSOPLASTYKA – radosne brudzenie

Wszyscy dobrze wiemy, że brudzenie jest naturalną potrzebą dziecka. Dziecko brudne, to dziecko szczęśliwe.

Wiedzą o tym doskonale Kaczuszki – Okruszki czyli dzieci z grupy II.  Dlatego tak bardzo lubią zajęcia z elementami sensoplastyki i sensoryki, podczas których mogą  bawić się oraz brudzić do woli. Podczas takich zajęć wykorzystywane są materiały o różnej fakturze i konsystencji, zarówno plastyczne /farby/ jak i np. produkty spożywcze /mąki, kasze/,  a także  materiał przyrodniczy /kasztany, patyczki/.    Zajęcia te pozytywnie wpływają na stymulację wszystkich zmysłów: węchu, wzroku, dotyku, słuchu, smaku.

I to wszystko dzięki kolorowemu brudzeniu ☺

O korzyściach i sposobie przeprowadzenia takich zajęć mogli przekonać się rodzice naszych dzieci, uczestnicząc w otwartych zajęciach z elementami sensoplastyki. Piękna pogoda pozwoliła na to, by te szczególne zajęcia odbyły się w przedszkolnym ogrodzie, na ziemi pokrytej folią. Tym razem zabawa opierała się tylko na dwóch produktach: mące ziemniaczanej i wodzie. Dziecko samo inicjowało zabawę, nie było żadnych ograniczeń. Rodzice również mogli (oczywiście ci, którzy mieli taką ochotę) bawić się, a ponadto zaobserwować lub nawet osobiście doświadczyć,  emocji towarzyszących dzieciom podczas ,,brudzenia się’’.

Oprócz zabawy produktami spożywczymi dużą radość sprawiają naszym dzieciom gęste farby. Nasze maluchy malowały już za pomocą wałka malarskiego, grubego pędzla, kasztanów, rolek po papierze, materiału owiniętego na rolkach, własnymi rękami itd. Natomiast ostatnio malowały … stopami owiniętymi folią bąbelkową. Dziecięce stópki miały zatem możliwość poczuć różnicę faktur: folia malarska, papier, farba, folia bąbelkowa. Oprócz zabawy, dziecku dostarczane były dodatkowo  doznania dotykowe i dźwiękowe – to wszystkim dobrze znane „pstrykanie”, któremu tak trudno się oprzeć …

Efektem końcowym tych radosnych działań był  piękny pejzaż  wykonany na dużym arkuszu papieru (był ozdobą naszej galerii).

Poniżej w fotograficznym skrócie przedstawiamy namiastkę naszych działań i emocji, które nam wówczas towarzyszą.  Zobaczcie i pobawcie się wspólnie w domach ☺

Lepienie z mąki

Malowanie stopami